قسمت سوم

سِر آرتور ایگناتیوس کانن دویل، نویسنده و پزشک اسکاتلندی، چهار رمان و بیش از پنجاه داستان کوتاه از شرلوک هولمز نوشته‌است.
به‌طور کلی داستان‌های شرلوک هولمز نقطه عطفی در ادبیات جنایی محسوب می‌شود.

کانن دویل، خودش معما حل می کرد.
این نویسنده همانند شخصیت داستانی بسیار محبوبش، شرلوک هلمز، چیزی از یک کارآگاه زبده کم نداشت. به عنوان مثال، او از روش حل معمای هلمز در باز کردن گره ی قتل زنی ۸۲ ساله و ثروتمند به نام ماریون گیلکریست استفاده کرد.

کانن دویل دو بار برای راهیابی به پارلمان اقدام کرد.
او در سال ۱۹۰۰ در شهر ادینبورگ برای رسیدن به کرسی پارلمان تلاش کرد و شش سال بعد نیز دوباره با سایر نمایندگان به رقابت پرداخت. اگرچه کانن دویل هر دوبار میزان قابل توجهی از آرا را به خود اختصاص داد، اما درنهایت موفق نشد که به پارلمان راه یابد.
کانن دویل به دایناسورها جان تازه‌ای بخشید.
زمانی که مردم دنیا تقریباً وجود دایناسورها را به فراموشی سپرده بودند، کانن دویل کتاب «دنیای گمشده» را به رشته ی تحریر درآورد و باعث شد دایناسورها دوباره به اذهان عمومی بازگردند. این کتاب، تأثیرات زیادی داشت و منبع الهام فیلم هایی چون «کینک کنگ» و «پارک ژوراسیک» شد.

آخرین کلمات کانن دویل:
این نویسنده ی بزرگ در حالی که شاخه گلی در دستش داشت به همسرش گفت: «تو شگفت انگیزی.» سِر آرتور کانن دویل پس از گفتن این کلمات در باغ خانه اش، در هفتم جولای سال ۱۹۳۰ میلادی چشم از جهان فرو بست.

کتاب «نشانه چهار»، یکی دیگر از رمان های ارزشمند و فوق العاده جذاب این نویسنده ی بزرگ اسکاتلندی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *