قسمت دوم

انجمن رکوردهای جهانی گینس در سال ۲۰۱۲ اعلام کرد که شرلوک هلمز، رکورد «شخصیتی انسانی که بیشترین تعداد حضور را در سینما و تلویزیون داشته» را شکسته و از آن خود کرده است. اگرچه این که پرحضورترین شخصیت در مجموع چه کسی است، همیشه مورد بحث بوده و شرلوک هولمز و «دارکولا» مدام برای کسب جایگاه نخست در رقابت بوده‌اند، کارآگاه نابغه‌ی سِر آرتور کانن دویل به طور رسمی در صدر فهرست پرحضورترین شخصیت‌های انسانی ادبی در سینما و تلویزیون قرار دارد.

از زمان خلق هولمز، این شخصیت توسط بیش از هفتاد و پنج بازیگر در بیش از دویست و پنجاه فیلم و سریال به تصویر کشیده شده است.
در هیچ یک از داستان های شرلوک هولمز، نام و نشانی از پدر و مادر او وجود ندارد. والدین این کارآگاه دوست داشتنی حتی یک بار هم در داستان‌های مربوط به پسرشان ذکر نشده‌اند. هولمز هیچ وقت انسانی احساساتی نبوده و تنها باری که از خانواده‌ی او در مجموعه داستان‌های هولمز یادی می شود (البته به جز برادرش، مایکرافت)، مربوط به نیاکان کارآگاه هولمز است.

در ابتدا قرار نبود که اسم هولمز، «شرلوک» باشد.

نام «شرینفورد» تقریبا برای این شخصیت قطعی شده بود، نام شرلوک از ترکیب اسامی دو بازیکن تیم کریکت «ناتینگهام شایر» به نام های «مردکای شِروین» و «جوزف شَکلوک» به وجود آمده است. کانن دویل، خود بازیکنی پرشور و البته بااستعداد در بازی کریکت بود؛ از همین رو می توان با اطمینان گفت که خاستگاه واقعی نام شرلوک هپلمز از همین جا است.
هولمز قبل از کارآگاهان واقعی، از برخی از تکنیک‌ها و فنون کارآگاهی استفاده کرد.

تکنیک‌هایی همچون استفاده از اثر انگشت، شناسایی یک مظنون از طریق ماشین تحریر او، شناسایی لکه های خون، اندازه گیری فاصله‌ی محل شلیک گلوله و بسیاری موارد دیگر، همگی جزء کارهای شگفت انگیز هولمز هستند. این کارآگاه افسانه ای در هر کدام از این موارد، از قدرت‌های استنتاجی و مهارت‌های علمی خود استفاده می‌کرد تا قبل از استفاده‌ی رسمی نیروهای پلیس از این تکنیک‌ها، در به کارگیری آن ها پیشگام باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *